Gerçek Bir Hayat Hikayesi : Ayla!

0 240

Ayla Filmi: Gerçek Bir Hayat Hikayesi: Ayla!

Yönetmenliğinin Can ukay’ın yaptığı ve 90. Oscar ödülleri için aday gösterilen Ayla filminin gerçek hikayesini dinleyince ağlamaktan kendinizi alamayacaksınız… savaş gibi insan hayatında derin izler açan anıların arasında kan bağı olmadığı halde Koreli küçük bir kızla baba-kız hayatı yaşayan Süleyman Dilbirliği’nin çarpıcı öyküsü nihayet beyaz perdeye taşındı.

Yapılan filmler arasında ilk defa Kore savaşını anlatan üstelik yaşanmış bu öykü,filmin galasında da izleyenleri duygulandırdı.

Bizde Ayla’nın kahramanları hakkında kısaca bilgi vermek istedik

Ayla Filmi

Astsubay Süleyman Kimdir?

Ayla FilmiTürk tugayında Astsubay rütbesinde bulunan Süleyman Dilbirliği BM komutasında 1950 yılında Kore savaşında katılmıştır. Savaş tam üç yıl sürmüş bu geçen sürede üç milyon insan savaşın kurbanı olmuştur. Kim eunja (ayla) anne ve babasını da bu savaşta kaybetmiştir. Süleyman Astsubay olmasaydı belki o da bu kurbanlardan biri olacaktı. Süleyman Astsubay Aylanın (kim eunja) hayatını kurtarmakla kalmamış aynı zamanda ona 15 ay boyunca bakmış öyle ki küçük kız çocuğu onu babası bilmiş. Türk tugayında aylarca kalan Aylaya neden bu isim verilmiş diye sorulunca Süleyman Dilbirliği şöyle cevap veriyor ‘’ ay gibi yüzü vardı. İsmi Ayla oldu.’’

Ayla birliğe getirildiğinde saçları bitliydi o yüzden kısacık kesilmişti. Kısa sürede birliğe alışan ayla Türk askerlerinin neşe kaynağı olur ama en çokta Süleyman astsubayla sevgi bağı kurulur. Birbirlerine çok bağlansalar da savaş bitmiş ve Türk birlikleri Türkiye’ye dönmek zorunda kalmıştır. Ağlaya ağlaya ayrılırlar. Aslında Süleyman Dilbirliği onu Türkiye’ye getirmek istemiş fakat yasa gereği izin verilmemiştir.

Baba Kız Arasına Giren 60 Yıl!

Babasından ayrılmak zorunda kalan Ayla, ondan kalan ismini değiştirmemiş üstelik Türk askerlerinin açtığı okula okumaya başlamıştır.Korece olmayan ismini soranlara ise ben Türküm demiş.

Ayla ve babası kendi çapında uğraşsalar da birbirlerine ulaşamamış ve kader onları 60 yıl sonra Kore başkonsolosluğunda düzenlenen 60. Yıl Kore savaşı resepsiyonu vesilesiyle buluşturmuştur.

Ayla Filmi: Resepsiyonda anılarından bahseden askerler arasında Ayla’nın öyküsü Kore yetkililerin dikkatini çeker.

Bir Fotoğraf Ve Baba Kız Buluşması

Süleyman Astsubaydan fotoğraf isteyen yetkililer tüm okul kayıtlarını inceler ve uzun uğraşlar sonucunda Aylaya ulaşılır.

60 yıl sonra Seul Ankara parkında buluşurlar birbirlerine tarifi imkansız bir ağlayışla sarılırlar.

Ayla Filmini Memnuniyetle Karşıladı

Ayla ile hikayesinin beyaz perdeye aktarılmasından memnun olan Süleyman Dilbirliği Kore savaşının nedenlerinin pek bilinmediğinden yakınıyor.

Gelecek nesillere bir belge nitelinde olacağını söyleyen Süleyman astsubay, savaşı hala rüyasında görüyor ve ekliyor ‘kızım için tekrar git deseler hiç düşünmeden savaşırım’ diyor.

Gösterim Tarihi Mart 2018

Başrollerinde Çetin tekindor,Taner birsel, İsmail hacıoğlu, ali atay ve Koreli oyuncu lee gyungjin rol alıyor. 4 mart 2018 de Oscar ödül töreninde yarışması beklenen filmde beklentiler yüksek.

Yabancı dalda Oscar adayı Ayla Filmi, hem Türkiye hem de Kore’de heyecanla bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Tamam Detay