Netflix, Youtube gibi kuruluşlara RTÜK engeli

0 232

Netflix, Youtube: İnternet üzerinden yayın yapan platformlara yakında RTÜK denetimi geliyor. Meclise götürülen son torba yasasında ortaya çıkan 73. madde de internet üzerinden yayınlarını sürdüren kuruluşlara radyo ve televizyon üst kurulu denetimi gelmesi adı altında Netflix, Blutv, Youtube gibi kuruluşlara denetim gelmesi söz konusu demektir.

Netflix, Youtube

Türkiye’de normal televizyon kanallarında RTÜK engeline takılan ve sansüre uğrayan diziler, filmler kendi kaderlerini yakın zamanlarda daha çok internet platformlarında devam ettirmeye başlamışlardı. Ancak meclise sunulan torba yasası içerisinde böyle bir maddenin yer alması internetten yayın yapan son dönemin en ünlü kuruluşlarından Netflix gibi kuruluşların bazı ahlaki durumlar açısından sansüre uğrayabileceğini göstermeye başladı.

Bu maddenin hazırlanma sürecinde Adnan Oktar’ın A9 kanalı aracılığıyla yaptığı programlarda ‘’genel ahlak’’ açısından uygun olmadığı öne sürülse de şimdiden internet üzerinden yayın yapan kuruluşlara getirilmesi muhtemel kısıtlamalar kaygıları artırmaya başladı. İnternette yayın yapan kuruluşların özgür bir ortam vasıtası ile rahat hareket edip sansürlerden ve baskıdan uzak kaliteli, özgün içerikler ortaya çıkarmaları mecliste ortaya çıkan böyle bir madde ile bu ortamı kaybetme durumu söz konusudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Tamam Detay