Schindler’in Listesi Film İncelemesi

0 712

Schindler’in Listesi: Kara bir dönemin izleyiciye en etkili şekilde aktarıldığı filmlerden biri olan Shindler’in Listesi 1993 yılında gösterime girdi. Yahudi soykırımı ve 2. Dünya savaşının etkileri üzerine çekilen birçok film olması karşın, ön plana çıktı ve kült bir film olarak yerini aldı. Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’in oturduğu film, başrol ismi Liam Neeson’ın başarılı oyunluğu ile birçok ödül kazanmıştır. Bu; Altın küre, BAFTA ve Grammy ödüllerinin yanında; 8,9 IMDB puanıyla asıl taktiri izleyiciden kazandığını gözler önüne sermiştir.

Schindler’in Listesi Film Konusu

Almanya’da ve şehirde yeni bir girişimci olan Oskar Schindler, parası olmasa da zekasıyla bir şeylerin peşine düşer. Savaşın getirdiği militarizm akımları ve SS subaylarının sözünün fazlasıyla geçtiği bu dönemde en iyi fikir, bu isimlerle sağlam dostluklar kurmaktır. Yahudilerin hiçbir hakkının olmadığı ve yavaş yavaş toplumsal baskı ile tüm mal varlıklarını kaybettikleri ortamda, krizi fırsata çevirmek pek de zor olmayacaktır.

Karakterimiz Oskar Schindler, başlangıçta Yahudilerle ticaret yaparak oluşturduğu sermayesi ile bir fabrika açar. Yahudi soykırımın başladığı günlere denk gelen bu fabrika, Yahudiler için de bir fırsata dönüşmeye başlayacaktır. Çünkü çalışma izni olan Yahudiler, toplama kamplarına götürülmekten, türlü işkencelerden ve hatta öldürülmekten kurtulmaktadır. Bu sebeple başlangıçta küçük bir ticari girişim olan fabrika, zamanla büyük bir cazibe alanına dönüşecektir. Yüzlerce Yahudi bu fabrikada işe girecek, başlarında bulunan iyi yürekli patronları ile gelecek için küçük de olsa bir umuda sahip olacaklardır.

İzleyiciyi 195 dakikalığına ekrana kilitleyen bu yapımda, karakterimiz birçok zorlukla karşılaşacak, SS subaylarıyla kurduğu sıkı ilişkileri işçilerinin güvenliği için kullanmaya çalışacak ve bir şeyleri daha iyi hale getirmeye çalışacaktır. Siyah beyaz ve karamsar bir hava ile başlayan filmimiz, birçok farklı duyguyu aynı anda yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmayacak bir detay da filmdeki tek renkli sahne olan kırmızı paltolu küçük bir kız çocuğunun, etrafındaki yıkım ve şiddete aldırmadan caddede tek başına yürüdüğü anlardır.

Film hakkında daha fazla şey öğrenmek ve bir süreliğine kendinizi dış dünyadan soyutlamak isterseniz, kesinlikle bu keskin yapımı izlemelisiniz. İyi seyirler…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Tamam Detay