TRT Arapça Canlı Yayın

0 650

TRT Arapça Canlı Yayın. 4 Nisan 2010 tarihinden itibaren yayın hayatına başlayan TRT Arapça kanalının sahibi “Türkiye Radyo Televizyon Kurumu”dur. Bu kanalın iki amacı vardır. Bu amaçlardan ilki 350 milyon nüfusu olan Arap bölgesini anlatmaktır. İkinci amacıysa son zamanlarda ülkemiz ile alakalı Arap dünyasında yapılan siyasi olayları aktarmaktır.

O dönemin başbakanı Bülent Arınç, yine o dönemin TRT genel müdürü olan İbrahim Şahin, Genel sekreterlik yapan “Ekmeleddin İhsanoğlu” ve Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad el Thami gibi önemli kişiler kanalın açılışına katılmışlardır. Bunun yanında “Arap Birliği”nin genel sekreteri Amr Musa da sinevizyon üzerinden gönderdiği mesaj ile bölgede barış ve istikrarın önemini vurgulayarak TRT Arapça kanalının ilgiyle izleneceğini ve takip edeceklerini öne sürmüştür.

TRT Arapça Canlı Yayın

Yayın Hayatı

TRT Arapça Kanalı 24 saat boyunca Arapça yayın yapacaktır. Bu süre içinde haberler, belgesel programları, kadın programları, çocuklara yönelik programlar ve eğlence programları TRT Arapça Kanalında yayınlanacaktır. Ülkemizin dışında Arap ülkelerinde de programcılar tarafından yayınlanacağı açıklandı. Arap ülkelerinde TRT Al Arabiya adıyla yayın verilecek. TRT Arapça Kanalı Türksat 3A, Nilsat ve Arapsat olarak üç farklı uydu üzerinden yayın yapılacaktır.

TRT Arapçanın Sunucuları

TRT Arapça’nın bilinmekte olan sunucuları yoktur. Ancak kanalda “Tony Mansour” ve “Esma Saeb Afandi” sunuculuk görevini üstlenir. Bundan dolayı ülkemizde bulunan bazı üniversiteler tarafından TRT Arapça kanalında görev yapmak üzere başta Arap kökenli öğrenciler olmak üzere birçok öğrenci yetiştirmek için eğitim hizmetleri verir.

Program Listesi

1) 21:00 Haberler

Gündeme dair sıcak ana haber bülteni hafta içi her gün özgün ve özgür habercilik anlayışıyla ekranlara geliyor.

2) 16:30 Spor Haberleri

Spor gündemine dair sıcak ve özgün haber içeriği bulunduran program hafta içi hergün yayınlanmaktadır.

3) 10:00 Yerli Belgesel

Ülke topraklarından yöresel ve bilgilendirici bir program içermektedir.

4) 09:30 Çadır Günlükleri

Arapça olarak yayınlanan program çadır günlükleri konusunu ele almaktadır.

5) 18:45 15 Temmuz Kahramanları

15 Temmuz darbe girişimde kahramanlık göstermiş kişileri konu alan belgesel tadında bir programdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Tamam Detay