TRT Kurdi Canlı Yayın

0 860

TRT Kurdi Canlı Yayın. Trt Kurdi özerk, çok dilli bir televizyon kanalıdır. Türkiye’nin zenginliğini ve renklerini yansıtmak ve PKK’nın yayın kanalı olan Roj Tv’nin etkisini azaltmak amacıyla kurulmuştur. Aynı gökyüzünün altındayız sloganıyla hizmet veren kanal Kürkçe ( Kurmanci ve Sorani), Zazaca ve Türkçe yayın yapmaktadır. Trt Kürdi kanalının yayın alanı Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Kanada, Irak, İran ve Suriye’dir. Türkiye Radyo ve Televizyon Kanalı’na ait Trt Kürdi’nin eski adı Trt 6 olup kardeş kanalları; Trt 1, Trt Haber, Trt Spor, Trt Çocuk, Trt Müzik, Trt Belgesel, Trt Diyanet, Trt Okul,Trt Avaz, Trt El Arabia, Trt World, Trt Türk, Trt Hd, Trt 4K ve TBMM Tv’dir. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren olan kanal Türksat3A, EutelsatW3A, Eutelsat7A, Atlanticbird 4A, Galaxy 19, D-Smart, Dijitürk, Filbox, Kablo Tv, Tivibu ve trtkürdi.com.tr internet televizyonu aracılığıyla izlenebilmektedir.

TRT Kurdi Canlı Yayın

Kuruluşu

25 Aralık 2008’de test yayınına başlayan Trt Kürdi 1 Ocak 2009’da Trt’nin altında normal yayın hayatına başlamıştır. 10 Ocak 2015 tarihinde Trt 6, Trt Kürdi ismiyle olarak değiştirilmiştir. Kurmanci ve Sorani lehçeleriyle Zazaca yayın yapan kanal 25 Aralık 2008 Perşembe günü İstiklal Marşı’nın ardından Kurtuluş Savaşı döneminde hayatını kaybedenler için yakılan Rojin tarafından seslendirilen türkü ile açılmıştır.

Tanıtımlarında Aynı gökyüzünün altındayız sözünün ön plana çıktığı kanalın Ciwan Haco ve Rojin’in konserleri ile başlangıç yapacağı açıklanmışsa da sanatçılar iddiayı kabul etmemiştir. Kanalın ilk programında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kanal hakkında ilettiği mesajları Kürkçe dublaj ve Türkçe alt yazıyla yayınlanmıştır. Adana, Ankara, İzmir, İstanbul, Van, Diyarbakır ve Nuseybin’de yüksek izlenme oranına sahip kanal haber, spor, dizi ve çeşitli alanlarda programlara ev sahipliği yapmaktadır.

En Ünlü Sunucuları

Kürtçe kanalların arasında en fazla seyredilen kanal olan Trt Kürdi’dir. Sara Aktaş, Hüseyin eker, Canan Oğurlu, Fetullah Kaya, Mehmet Yılmaz Bay, Bilal Akyıldırım, Betül Cihan ve Aydın Aydın Trt Kürdi kanalında ekrana gelen isimlerdir.

Programlar

1.Nügeganhan

Nügeganhan programı önemli haberler belgesel niteliğinde sunuluyor.

2.Rojbaş
Rojbaş Hafta içi her sabah yayınlanan aktüel kadın programıdır.

3.Ses ve Ahenk
Birbirinden güzel ezgiler ses ve Ahenk programıyla Trt Kürdi’de.

4. Berdan Mardini Show

Ünlü sanatçı konuklarıyla ekran başındakileri neşelendiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Tamam Detay