TRT Türk Canlı Yayın

0 908

TRT Türk Canlı Yayın kanalı yurtdışında yaşamakta olan Türk vatandaşlara yayın yapıyor. Avrupa’da yaşamakta olan birçok Türk’e yayın yapmakta olan TRT Türk çeşitli belgeseller ve söyleşi programları yayınlıyor. TRT Türk’ün yayın saati Avrupa saatine göre gerçekleşiyor. Hedef kitlesi Avrupa’da yaşayan Türkler olan kanal birçok izleyici tarafından takip ediliyor. Kanalın ilk adı TRT Avrasya olmuş, sonrasında ise bu isim TRT Türk olarak değiştiriliyor. Orta Asya hakkında yayınlar bulunan kanalda belgesellerin yanı sıra haberler, diziler, yerli filmler de yayınlanıyor. Logosu birkaç kez değişen TRT Türk son logo değişikliğini 2015 yılında gerçekleştirmiş olup şuanda görmüş olduğumuz logoyu kullanıyor.

Trt Türk Canlı Yayın

Kuruluşu

trt türk canlı yayın

TRT Türk ilk olarak tarihler 1992 yılını gösterdiği zaman kuruldu. Kurulduğunda adı TRT Avrasya olan kanal bir süre test yayını yapmıştır. Geçen birkaç ayın ardından kanal normal yayına geçiş yapmış ve birçok kişi tarafından izlenmeye başlandı. 1992 yılının temmuz ayına gelindiğinde kanalın adı TRT İnt-Avrasya olarak değiştirildi. 1997 yılına gelindiğinde ise bu kanal ikiye bölündü ve TRT İnt, TRT Avrasya olmak üzere 2 kanal halinde yayınlarına devam etmeye başladı. Son ismi olan TRT Türk halini alması ise 2001 yılında gerçekleşti. 31 Mart 2001 yılına ulaşıldığında bu kanalın adı artık TRT Türk olmuştu. Bir süre sonra kanal frekanslarını TRT Avaz’a devretti. Sonrasında ise TRT İnt ile birleşerek yayınına devam etti. 2009 yılına kadar TRT İnt ile ortak yayın yapan kanal 2009 yılına gelindiğinde tekrar açıldı.

En Ünlü Sunucuları

Osman Atasoy’un ve Sibel Karasu’nun sunumuyla belgeseller yayınlandı. Bu belgeseller 2011 yılında yayınlandı ve birçok izleyici tarafından keyifle izlendi. Ayrıca 2011 yılında Ramazan Sohbetleri programında Deniz Orhun sunuculuk yapmıştır. Eskiden yayınlanan birçok program olmuştur. Ece Özbek’in sunduğu kahve molası adlı program bunlardan birisidir. Küresel Nabız adlı program da bu kanalda yayınlanmış ve sunuculuğunu Mete Çubukçu gerçekleştirmiştir.

Program Listesi

Gönül Dağı

Wilco van Herpen tarafından sunulan bu programda uzun yol şoförlerinin konuğu olan sunucu onların hayat şartlarını seyirci ile buluşturuyor.

Gıda Habercisi

Gıda sektöründeki gelişmelerden bahsediliyor ve uzman yorumlarına yer veriliyor.

Kasabada Zaman

Belirlenen 8 ilçede yaşam koşulları ve gelenekler ile alakalı belgeseller çekimleri yayınlanıyor.

Haber 19

Ülkemizden ve dünyadan haberler yayınlanıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Tamam Detay